Diyetisyen Kimdir? Ne İş Yapar?

Diyetisyen

/// Ali ELTAN \\\

Diyetisyen, üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesi-Beslenme ve Diyetetik bölümünde beslenme ilkeleri, besin kimyası, yetişkin ve çocuk hastalıklarında beslenme gibi dersleri alıp, besinlerin vücuda olan etkilerini detaylı olarak öğrenerek mezun olan kişilere denir. Hastaneler, catering firmaları, spor kulüpleri diyetisyenlerin bulunduğu bazı kurumlardandır.

DİYETİSYEN = ZAYIFLAMA DEĞİLDİR !!

Peki diyetisyen ne iş yapar? Diyetisyen denildiğinde akla ilk gelen zayıflama olmasına rağmen zayıflama bu bölümün sadece çok az bir kısmını oluşturmaktadır. Diyetisyenler, sporcu beslenmesinde, diyabet, böbrek yetmezliği, hipertansiyon,kolesterol vb. birçok hastalıkların tedavisinde, ağız yoluyla besin tüketemeyen yoğun bakım hastalarının beslenmesinde(enteral-parenteral beslenme) kısaca beslenme ile ilgili her durumda yer almaktadır. Yukarıda bulanan herhangi bir sebeple gelen hastanın öncelikle kan değerleri kontrol edilir. Eğer kan değerlerinde yüksek veya düşük değer bulunmuyorsa vücudun ihtiyaç duyduğu kalori hesaplanarak gerekli beslenme tedavisi yazılıp hastaya verilir. Kan değerlerinde yüksek veya düşük değer bulunan hasta ise ilgili hekim kontrolünden geçtikten sonra hekim-diyetisyen iş birliğiyle tedaviye başlanır. Tedavi süresince sağlıklı beslenmeye alışan hasta bunu bir yaşam stili haline getirerek ömür boyu sağlıklı beslenmeye devam edecektir.

Yazımı okuyan değerli dostuma küçük bir not; eğer diyetisyen olup iki diyet sallar, oturduğum yerden para kazanırım mantığı ile beslenme ve diyetetik okuyacaksan ne kendi emeğine, ne hocalarımızın emeğine ve ne de bu mesleği gönülden isteyenlerin hakkına yazık etme! Ayrıca güzel dostum, sen de kendini düşün rahat edeceğim hayaliyle gelip hem hayal kırıklığı yaşayıp hem de mesleğimizin değerini düşürme! Çünkü sanıldığı kadar kolay değil! Bu mesleği gönülden isteyen tüm dostlarım merak ettiği soruları iletişim adreslerimden sorabilir.

Yazan: Ali ELTAN

Ali ELTAN’ın sosyal medya hesapları:

Bir Yorum Bırakın