Yazım Gündeminin Feriştahı

Tüm PHERISHTAH yazarlarının yazıları günlük olarak “Yazım Gündeminin Feriştahı ” kısmında güncellenerek paylaşılır.

Kara toprak

Hapisteki Hisler

/// Yusuf Talha KAYA \\\ Geldi yine o gün Seni gördüğüm ilk gün Pişmanım şimdi Sevipte açılamadığım her gün Evet diyeceğini bilseydim Olurduk çiftlerin en iyisi Ama benim değilsin artık Kara toprak şimdi sevgilin Yazan: Yusuf Talha KAYA Yusuf Talha KAYA’nın sosyal medya hesapları:

Diyetisyen

Diyetisyen Kimdir? Ne İş Yapar?

/// Ali ELTAN \\\ Diyetisyen, üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesi-Beslenme ve Diyetetik bölümünde beslenme ilkeleri, besin kimyası, yetişkin ve çocuk hastalıklarında beslenme gibi dersleri alıp, besinlerin vücuda olan etkilerini detaylı olarak öğrenerek mezun olan kişilere denir. Hastaneler, catering firmaları, spor kulüpleri diyetisyenlerin bulunduğu bazı kurumlardandır. DİYETİSYEN = ZAYIFLAMA DEĞİLDİR !! Peki diyetisyen ne iş yapar? Diyetisyen … Okumaya devam et “Diyetisyen Kimdir? Ne İş Yapar?”

Roll-on

Kokuların Kabusu !! / Roll-on (rolon)

/// Alper MUTLU \\\ Günlük hayatımızda yüzlerce kelime kullanırız ve çoğumuz, bunların içinde anlamını bilmediğimiz birçok İngilizce kelimenin olduğunun farkında bile değiliz. ► Farkında olmadan bildiğiniz ama bildiğinizin farkında olmadığınız bir kelimeye hazır mısınız?Spor esnasında sakatlıklar yaşanmaması adına ilk önce ısınma antrenmanları yapılır. Vücut ısısı belli bir noktaya gelene kadar da bu antrenmanlara uzunca bir … Okumaya devam et “Kokuların Kabusu !! / Roll-on (rolon)”

HESAPLAŞMA

KÜÇÜK BİR HESAPLAŞMA YAPALIM MI….

/// Mehmet Şirin ERMİŞ \\\ İnsanlar nalıncı keseri gibi kendilerine yontarlar… Bir an düşünüp ben ne yapıyorum demez insan.. Biraz da kendimden yontayım demez mesela… Bu biraz bencillikle alakalıdır herhalde…. Hep ben,sadece ben,bir tek ben… Benim dışımda hiç kimse yok anlayışının sonucudur sanırım.. Kendisi yontulmamış bir insanın adalet duygusu gelişmez, Adalet duygusu gelişmemiş bir insanın … Okumaya devam et “KÜÇÜK BİR HESAPLAŞMA YAPALIM MI….”

SEVİYORUM

SEVİYORUM İŞTE SENİ

/// Birsen EKER /// Seviyorum işte seniBoynu bükük papatya gibiRüzgarda sallanacak kadarSeviyorum işte seni…Karanlık gecemin yıldızıUmutsuz dünyamın gün ışığıBeyhude ömrümün en derin neşesiSeviyorum işte seni…Bütün gece gökyüzünü seyrettimSenle yaşadığım o mutlu günlerimi onlara anlattımGökyüzü dahi bu sersem halime acıdıBütün gece ağladı durduAnlatsam derdim dinler misin?Bu boynu bükük papatyayıBiraz olsun severmisin?Seni bilmiyorum amaBen kendi kendimeŞarkı söyleyip … Okumaya devam et “SEVİYORUM İŞTE SENİ”

ENGLAND

ENGLAND (Angloland) TOM-DİCK-HARRY

/// Alper MUTLU \\\ ► Merhaba! ► Bugün, tarihteki bir insan göçünün İngilizceye kattığı harika bir kelimeyi paylaşacağım sizlerle. ► TOM, DICK, AND HARRY!! ► Günümüz Almanya’sının kuzeyinde, zamanında ‘’CERMENYA’’ olarak adlandırılan bölgede yaşayan Cermen halkından bir grup, bazı sebeplerden dolayı göç etmeye başladı. ► Bu gruptan bir kısım insana ileride ‘’ANGLOSAKSON’’ denilecekti. ► Anglosaksonların … Okumaya devam et “ENGLAND (Angloland) TOM-DİCK-HARRY”

Rüyamda

Rüyamda

/// Birsen EKER /// Kaç kere utana sıkıla baktım gözlerineCennetin kapısı sonuna kadar açıkYüreğimin ortasında kocaman yemyeşil bir bahçeBir sabah kalktığımda kuş cıvıltılarıylaBiraz daha özledimSeni sevdiğimiDışarı çıktım bir banka oturdumRüyamdaSeni bekliyordum yanımda bir bavullaAh çekip ağlaya ağlayaGelmeyeceğini bile bileBakakaldım gözyaşlarımın ardındanSonsuz maviliği ötesindeÜrperdim uykumun en derin sesiliğindeAçıldı gözlerim uyandı yüreğimSahilde türkü söyleyen martıların sesiyle… Yazan: … Okumaya devam et “Rüyamda”

Notlarımdan

Notlarımdan..

/// Emrah TOPAL \\\ Gözümüz yollara tutsak Menzil görünür belki, özlemi unutursak Kapıları mecnun tutsa Kepenkleri Leyla indirse yere Gitmek olmasa mesela, şu destansı ellere İç kırıklarımıza şarkı söylemek yerineDerine insek, Yusuf ile hasbihaleYakuba selam verirken kalplerimizBir tevafuk vaktin de denk gelsek biz Ölüm güzel bir an olarak bitirse kahrı, kederiBiz zaten faniyiz, terk-i diyar … Okumaya devam et “Notlarımdan..”

Kalemin Kıyısında

Kalemin Kıyısında

/// Birsen EKER /// Dünyanın en üzücü manzarası Annenizi ağlarken görmektir  Saklandığmız perdenin arkasından çıkıpta Ceee yapıyoruz ya Bir varmış bir yokmuş masallarına çalma Hayatta bu çocuksu oyunlardan bir dize Bizde o hiç büyümeyen çocuklarız aslında  Kanadı kırılmış hayallerim kadar ulaşılmaz Avuç içi düşler kadar hapissin şu yüreğime Çocuksu gülüşlerim kadar masum  Kaybetme korkularım kadar … Okumaya devam et “Kalemin Kıyısında”

İNGİLİZCE

İNGİLİZCE KELİMELERİN DÜNYASINA GİRİN

/// Alper MUTLU \\\ İngilizce kelimeler öğrenmek isteyen herkes için yeni bir serüven… ► Ben İngilizce öğretmeni Alper Mutlu. ► İngilizce kelimeleri öğrenememenizin sebebi olan en önemli noktaya değinmek istiyorum bu video serisinde. Kelimeleri öğrenemeyişimizin gerçek sebebi, o kelimelerin okunuşlarını doğru şekilde bilmiyor olmaktır. ► Doğru telaffuzla 500 kelime bilmek, yanlış telaffuzla 1000 kelime bilmekten … Okumaya devam et “İNGİLİZCE KELİMELERİN DÜNYASINA GİRİN”

Sen De Yanacaksın

Sen De Yanacaksın

//// Görkem Hasan Koca  /// Duydum ki susmuşsun. Korkaksın! Karanlık bastırırken çığlığı Sen çığlık atmayı unutmuşsun. Susmuşsun! Çığlıklar etrafa saçılır iken Bir çocuğun ağlamasında Bir kadının feryadında Suskunluk neden kısa Bağır, susma! Susma deniz duruldu diye İnsanlar unuttu diye Zaman bir hayli geçti diye Susma, bağır her gece . Yazan: Görkem Hasan Koca Görkem Hasan … Okumaya devam et “Sen De Yanacaksın”

PROFESYONELLİĞE İLK ADIM

PROFESYONELLİĞE İLK ADIM

/// Anonim /// Rap’e olan merakım 10 yaşında başladı. İlk dinlediğim sanatçılar Tupac ve Dmx oldu. Her dinlediğim müzikte kendimi daha iyi hissediyordum. O zamanlar 2000’li yılların başıydı ve dünyada bu işin en iyisi ve başlangıç yeri olan Amerika’nın da ülke ve dünya geneli olarak en iyi hitleri cikardığı zamanlardı. 50 Cent ve Eminem gibi … Okumaya devam et “PROFESYONELLİĞE İLK ADIM”

Goya Çocuklarını Yiyen Satürn

Goya Çocuklarını Yiyen Satürn

/// ANONİM /// Francisco Goya (d. 30 Mart 1746 – ö. 16 Nisan 1828), Romantizm akımının önde gelen isimlerinden olan İspanyol ressam ve gravür sanatçısıdır. İspanyol saltanatının saray ressamı olarak çalışan Goya’nın eserlerinin yaşadığı döneme ait bilgi veren önemli belgeler olduğu söylenmektedir.30 Mart 1746’da Zaragoza yakınlarında Fuentetodos köyünde dünyaya gelen Francisco Goya’nın babası Jose Goya … Okumaya devam et “Goya Çocuklarını Yiyen Satürn”


Yazım Gündeminin Feriştahı / PASİF DİRENİŞ VE ŞİDDETSİZLİĞİN Feriştah ‘I OLMAK

Şiddet bu kadar yaygın hale gelmişken şiddete karşı şiddetle direnmenin dünyanın içinde bulunduğu şartlar açısından çok da olumlu sonuçlar doğurmadığını görmek gerekiyor. Dünya kana doydu. Dehşetin her türlüsüne tanık olan ve bu çıkışsızlığın feriştah ‘ı olan insan türü de yaşananlardan ve yaşattıklarından payını alıyor. Dünyanın bugünkü hali düşünüldüğünde Gandhi’nin direniş perspektifi, farklı şekillerde direnmenin mümkün olabileceği yönünde hâlâ bize çok şey söylemekte.

Yazım Gündeminin Feriştahı

Bunun yanı sıra şiddetsiz direniş denince ne anladığımızı da açıklığa kavuşturmamız gerekiyor çünkü genellikle pasif tutum almak ile karıştırılan bir yanı var. Şiddetsizlik sadece şiddetin yokluğu değildir. Öyle olsaydı şiddetsizliğin feriştah ‘ı uyumak olarak kabul görürdü. Tam tersine “şiddetsizlik” aktif olmaktır. Başka yolların çıkış sağlamadığı durumlarda eylemsizlikten ziyade eyleme devam edebilmek için şiddetsizliğin tercih edilebilir olduğunu söylemekte yarar var. Bunun yanı sıra şiddete maruz kalıp, tanık olup hala şiddetsiz kalabilmek bile bir direniş değil midir ki vicdani ret ilan edenlerin yaptığı da bir nevi budur.

Ayrıca şiddetin feriştah ‘ına denk geldiğimiz dünya sekansında, yaşanılanlar karşısında intikamcı yollara sapmak da çok sık rastladığımız bir karşı duruş ancak en başta da ifade etmeye çalıştığımız gibi dünyanın ve onun üzerinde yaşayan türlerin artık buna tahammülü yok. Ve Gandhi de tam olarak bu noktada devreye giriyor. Yaşamını dünyada ve ülkesinde adaletsizliği/eşitsizliği nasıl bitirebilirim sorusuyla sürdürüyor Gandhi. Çok sık hapsediliyor günlerce oruç tutuyor ve direnişini şiddete başvurmadan yapıyor çünkü o bu işin feriştah ‘ı ve ona göre şiddetsizlik boyun eğmek değildi. Bir varlığın, bir halkın ruh gücünü, bir tiranın iradesinin karşısına koymaktır. Ona göre gülümsersek ve sakin kalırsak da boyun eğmeyebiliriz. Ve aynı zamanda da direniriz. Çünkü pasif direniş de bir eylemdir.

Gizlilik Politikası

İletişim

Yazım Gündeminin Feriştahı / Bu blogu Takip Edin

Yeni içerik doğrudan gelen kutunuza iletilsin.